
— Защо не?
— Защото животът ви ми е скъп.
— Ами! Предпочитам да загина, но да не гледам повече това. Никой познавач на коне не би го изтърпял. И така, мога ли да възседна врания?
Ема смушка коня си да излезе напред и помоли загрижено:
— Татко, не позволявай на дон Антонио! Жребецът е опасен!
Немецът я погледна щастливо усмихнат. Нейната загриженост доказваше, че не й е безразличен. Все пак той отговори сериозно:
— Сеньорита, ще ви помоля да не ме оскърбявате! Не се страхувам от този кон, уверявам ви.
— Не познавате животното, сеньор. Всеки, който е бил тук, твърди, че само Итинти-ка, Гърмящата стрела, би могъл да се справи с него.
— Познавате ли Итинти-ка?
— Не, но той е един от най-добрите ездачи между двата океана.
— Все пак държа на молбата си!
— Е, добре, длъжен съм да ви разреша, защото сте мой гост, но ще съжалявам за последиците. По-късно да не ми се сърдите!
В този миг Ема скочи бързо от коня, улови Унгер за ръката и помоли:
— Сеньор Унгер, и заради мен ли няма да се откажете от намеренията си? Толкова се страхувам! Той я изгледа топло.
— Сеньорита, кажете искрено: чест или позор ще бъде за мен, след като първо съм твърдял, че не ме е страх, после да се откажа?
Тя сведе глава, виждаше, че има право и не може да се отрече от думите си пред всички тия добри ездачи. Едва чуто промълви:
— Нима наистина искате да рискувате?
— О, сеньорита Ема, за мен това не е никакъв риск.
В очите на Унгер се четеше такава увереност, че момичето отстъпи, убедено в успеха.
— Така, сега е решаващият момент!
С тези думи Унгер се приближи до жребеца и отпрати вакуеросите, които искаха да му помогнат да го развърже. Животното все още се търкаляше с пръхтене по земята. Унгер свали намордника и извади ножа. Само едно ласо минаваше през устата на коня. Немецът хвана ремъка с лявата ръка, преряза последователно връзките на краката и когато враният жребец се изправи светкавично, седна като излят върху гърба му.
