Джордж Байрон

Щастлива си. И аз бих искал…

Щастлива си. И аз бих искал        да съм щастлив, а не злочест.От твойто щастие бях свикнал        и аз да съм щастлив до днес.Честит е твоят мъж — от болка,        от мъка бих се разболял;о, колко бих го мразил, колко,        ако любов не бе ти дал.Видях детето ти и мислех,        че ще умра ревнив, свиреп,но то невинно се усмихна        и го целунах зарад теб.Целунах го с въздишки скрити,        че в него татко му познах,но то ме гледаше с очите,        в които все тъй влюбен бях.О, сбогом! Щом си тъй ревнива,        аз няма да пророня глас,но по-далеч от теб! — не бива        твой. Мери, пак да стана ад.Все мислех: гордостта и дните        са угасили в мен страстта;ала сърцето ми в гърдите        запърха пак от любовта.А помня как по-рано тръпно        от твоя поглед бях в захлас,но днес туй би било престъпно —        не трепва нито нерв у нас.Ти пак се взираш в мене с нежност,        но няма туй да ме смути:спокойната ми безнадеждност        единствено съглеждаш ти.Не бива тая страст проклета        пак споменът да разгори.Къде е тайнствената Лета?        Стихни, сърце! Или умри!1808


1 из 1