
По едно време разговорът бе прекъснат от гневно пръхтене и хъркане.
— Какво беше това? — обърна се бързо по посока на шума Унгер.
— Враният жребец — отвърна един от вакуеросите. — Ще трябва да умре от глад, щом не се подчинява.
— Да умре от глад? Защо?
— Защото е неукротим.
— Ами!
— Ами? Сеньор, не се съмнявайте! Много се измъчихме с него. На три пъти го вкарвахме в корала, за да го укротим, но всеки път бяхме принудени да го освобождаваме. Той е самият дявол. Всички ние сме ездачи, повярвайте ни, ала всички бяхме хвърлени, освен един.
— И кой е той?
— Бизоновото чело, вождът на мищеките. Само той не бе хвърлен, но въпреки това не усмири жребеца.
— Невъзможно. Който се задържи на седлото, излиза победител от двубоя.
— Така смятахме и ние. Обаче дяволът, вселил се във врания жребец, го накара да се потопи във водата, а когато и това не помогна, просто се втурна в най-гъстата част на гората.
— По дяволите! — изруга Унгер.
— Така е — кимна Бизоновото чело. — Това е позор, но е вярно. А аз мога да се похваля, че вече съм уморил до смърт някои коне, които са минавали за неукротими.
Вакуерото продължи:
— Много ездачи и ловци са били в хасиендата, за да опитат силата и умението си, но винаги напразно. Всички казват, че може би има само един, който е в състояние да укроти жребеца.
— Кой би могъл да бъде?
— Някакъв ловец там горе, край Ред Ривър, който би яхнал и сатаната в пъкъла. Този мъж е попадал сред диви хергелета и се прехвърлял от животно на животно, докато се измъкне с най-добрия кон.
Унгер се усмихна лукаво и запита:
