4Бях длъжен аз — от тях най-стар —        не само злото да търпя,        а и духа им да крепя;и тъкмо тъй постъпвах с жар.        Аз страдах най-неутешимза нашия най-малък брат,роден с лика на мама свят,        с очи като на херувим.И вярно: кой не би таялкъм тоя цвят прекършен жал?Той бе като деня красив        /какъвто бе денят за мен        като за млад орел, не в плен/ —беззалезен полярен ден,когато лятото цари —        безсънно лято все без мраксред преспи в слънчеви зари;        до неотдавна чист и благ,и непорочен, и щастлив,като планински ручей тойпроливаше сълзи безброй,ако ли чуждите злини —омразни му — не отмени!5И другият бе духом чист;но беше буен, поривист,могъщ и непокорен той,с цял свят готов да води бой,да падне пръв с куршум в гръдта,но не в окови да е жив:в звъна им бе му гибелта —видях да клюмва мълчалив;аз също се едва държах;все пак го в мъката тешахи духом с думи го крепях;ловец планински беше той,        ту вълк преследвал, ту елен;        не издържа тъмничен плен,да бъде прикован в покой.6        Леман е край Шильон разстлан,хиляда стъпки е глъбта;вълнува се повърхността —дробят се белите вълнио снежнобелите стени —        о племенниците на Леман;водата и зидът край менни бяха двоен гроб студен —над нас бе езерната шир;лежехме, чувайки безспир,че тя кипеше с буйна мощ        над трима ни и ден, и нощ;а през решетките роякот пръски литваше към нас,щом вятърът задуха с бяс;        веднъж и яката скала        от бурята се разлюля —о, де да рухнал бе зида:смъртта била би свобода!


2 из 7